Yabancı Dil Öğrenmede Neden Çalışma Kampları?

EF Education First Uluslararası Dil Merkezleri’nin yayımladığı İngilizce Yeterlilik Endeksi’nde 63 ülkenin İngilizce seviyeleri sıralanmıştır. Analize göre Danimarka ilk sırada yer alırken Türkiye 47. sırada yer almaktadır.

İlköğretimde başlayan İngilizce eğitimi lisede ve üniversitede devam etmektedir. Yani bir öğrenci ilk ve ortaöğrenimi boyunca 8, üniversitede de devam ederse 12 yıl İngilizce dersi almaktadır. Türk Eğitim Derneği’nin düşünce kuruluşu TEDMEM’e göre ilk, orta ve lise eğitimi boyunca ortalama 1296 saat İngilizce dersi veriliyor.

Yine bu rapora göre bazı okullar ve öğrenciler hariç, lise mezunlarının en az yüzde 95’i, “Biraz sonra şu kapıdan çıkacağım” gibi basit bir cümleyi dahi kuramamaktadır. Peki, neden hâlâ İngilizcede bu kadar gerideyiz?
Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Demirezen, nerede yanlış yapıldığını ve ne yapılması gerektiğini şöyle özetlemektedir: Mevcut sistemde öğrenci pasif birer dinleyici durumunda.

Oysaki yabancı dil öğrenen öğrenci KO-NUŞ-MA-LI-DIR !

Bu bağlamda Kampütest’in gerçekleştirdiği İngilizce konuşma kamplarında öğrenci sadece konuşma üzerine yoğunlaştırılır.

İngilizce öğretmenlerimiz belirlenen kamp süresince öğrenci ile tüm günü İngilizce konuşarak geçirir. Öğrencinin Türkçe konuşmasına izin vermez, her talebini İngilizce dile getirmesini sağlar. Böylelikle öğrencinin günler süren aralıksız İngilizce konuşma gayreti bir beceri haline gelir.

Tüm bunları yaparken öğrencimiz 5 yıldızlı otellerimizin tüm imkanlarından faydalanarak eğlendiği etkinliklerle, çeşitli spor aktiviteleriyle, doğanın ve yeşilin tadını çıkararak kendi akranları ve arkadaşlarıyla geçirdiği hoş vakitle gününü ve öğrenme sürecini renklendirecektir. Kampütest olarak biz, en üst seviyede öğrenme ile akıldan hiç çıkmayacak bir tatili birleştiriyoruz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir